Sakramenty.jpg

ZESPÓŁ KERYX

 

Zespół KERYX powstał w kontekście projektu dyrygencko - kompozytorskiego pt. Kantata o Słowie Bożym Verbum Dei. Inicjatorem zespołu jest o. Ireneusz Wybraniak OSPPE. Dyrygentem i opiekunem zespołu jest Michał Laskowski. Członkami zespołu są młodsi i starsi melomani muzyki chóralnej.

Grupa śpiewacza KERYX powstała jesienią 2014 roku. Po prawykonaniu Kantaty w Bazylice Jasnogórskiej w Częstochowie i jej dyplomowym koncercie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, zespół podjął się prawykonania autorskiego Oratorium o Zmartwychwstaniu - Resurrexit w Kościele Ojców Paulinów w Warszawie. Oba projekty muzyczne zostały zarejestrowane i kilkukrotnie emitowane przez telewizję TRWAM, a także powtarzane wielokrotnie jako koncerty w wybranych kościołach w całej Polsce.

Repertuar zespołu stanowią także: Akatyst - prawosławny śpiew ku czci Najświętszej Maryi Panny Niepokalanejpieśni liturgiczne, zbiór wybranych kolęd rozszerzony o występy zaprzyjaźnionej grupy teatralnej 3po3.

Kolejnymi projektami wykonawczymi zespołu był dyplomowy koncert licencjacki Łucji Dobrowolskiej, studentki UMFC.

Najnowsze autorskie Oratorium Pocieszenie wykonane zostało po raz pierwszy w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Biechowie we wrześniu 2020 roku.

Zespół KERYX współpracuje z orkiestrą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych pod dyrygenturą prof. Sławomira Wróblewskiego, organistą Sławomirem Kuczkiem, innymi zespołami instrumentalnymi oraz zaprzyjaźnionym zespołem ewangelizacyjnym JAN.

Grupa śpiewacza aktywnie bierze udział w liturgiach w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia przy ul. Długiej 3.